تبلیغات
باشگاه مجازی پرتوآ - کونگ فو پرتوآ، ورزش باستانی جوانمردان
باشگاه مجازی پرتوآ
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

 

گفتگو با حمیدرضا اسکندری، مسئول سبك کونگ فوپرتوآی گلستان

نشریه حریف دوشنبه (دوشنبه 31 تیر 87 ـ شماره 157) مقاله ای جالب با عنوان کونگ فوپرتوآ: قدرت، تکنیک، اخلاق! از مسعود کریم آبادی، دبیر این سبک رزمی‌و در واقع دست یار توانمد استاد اسکندری به چاپ رسانده بود. با توجه به نکات جالب و ویژه این مقاله در خصوص ریشه‌ی ایرانی و باستانی این رشته ی رزمی‌و برای معرفی بیشتر آن به علاقه مندان، در گرماگرم تمرین از آقای اسکندری تقاضای گفتگویی دوستانه را مطرح نمودیم.

خودتان را معرفی کنید؟

حمیدرضا اسکندری، متولد 23 تیر ماه 1356 در محله چاله باغ گرگان هستم. سال 75 دیپلم انسانی را از دبیرستان غیرانتفاعی نیکان دریافت کردم و همان سال در رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه آزاد علی آباد کتول قبول شدم ولی به دلایلی از جمله درگذشت پدرم و پذیرش تکفل و سرپرستی خانواده ی عزیزم بعد از چهار ترم مجبور به انصراف از دانشگاه شدم.

با ورزش کونگ فو چطور آشنا شدید؟

در سن 6 سالگی آقای علیرضا صلبی (دایی من) که شاگرد استاد ابوالفضل میر شمسی بود، مرا با این رشته آشنا کرد. پدرم در آن سال‌ها کارمند اداره برق بود و به خاطر انتقال به آزادشهر با استاد قربانعلی قربانی از شاگردان قدرتمند استاد بزرگ "رضا جودکی" کارم را ادامه دادم، اما گمشده خودم کونگ فوپرتوآ را در سال 1379 در وجود استاد عزیزم حشمت الله شکری بنیانگذار این سبک در باشگاه فجر گرگان یافتم. سال 82 از طرف فدراسیون ورزش‌های رزمی‌کشور به عنوان رییس این سبک در استان گلستان معرفی شدم. و تاچه رده ایی پیش رفتید؟ کمربند مشکی دان 4 کونگ فوپرتوآ، کسب مدرک مربیگری درجه یک و مدرک داوری درجه 2، دبیری هیات کونگ فو استان و شهرستان و رییس سبک کونگ فوپرتوآی استان.

چه مقام‌هایی را به خود اختصاص دادید؟

 سال 82 که به عنوان مسئول سبک معرفی شدم، در مسابقات کشوری مقام سوم را برای تیم استان به ارمغان آوردم و در سال 83 نیز در رده نوجوانان مقام دوم و در نونهالان عنوان سوم را به دست آوردم. مقام اول نوجوانان کشور در سال 84 و کسب کاپ اخلاق مسابقات سال 85 از دیگر عناوینی است که به آنها دست یافتم، ولی برترین مقام را لحظه ای می‌دانم که از دستان دکتر حشمت الله شکری در مسابقات کشوری بابل تقدیر نامه دریافت نمودم.

کونگ فو یعنی چه؟

در زبان چینی به شخصی که در رشته ی خاصی مهارت داشته باشد، معادل کاربرد معنایی واژه ی هنرمند در ایران که به صاحب فضیلت در رشته ای هنرمند می‌گویند. کونگ فو را اگر بخواهیم به فارسی ترجمه کنیم ریشه ی آن در قسمت کونگ به معنای دانایی و فو به معنای طریقت و راه و روش باید جستجو کنیم، پس کنگ فو یعنی راه و روش دانایی.

و تعریف کونگ فوپرتوآ:

در پارتیان به اشخاص قدرتمند در رشته‌های خاص مثل تیراندازی و اسب سواری که صاحب مقام و درجه و برتری بودند، پرتو یا پهلو می‌گفتند. پس کونگ فوپرتوآ: یعنی طریقت دانایی پهلوانان نخبه (نخبگان دانایی و پهلوانی) .

رابطه کونگ فوپرتوآ با دین ومذهب و اخلاق چیست؟

 کونگ فوپرتوآ، ریشه در پهلوانی و جوانمردی دارد، پس بی شک حضرت علی (ع) به عنوان الگوی دین و مذهب و جوانمردی صاحب دم و نفس ماست و حتی شیوه‌ی سنتی فوپرتوآ که پرشوآ نامیده می‌شود از مرام و زور خانه ی مولا سرچشمه می‌گیرد تا جاییکه ورزشکاران این رشته با پوشیدن شلوار باستانی به مبارزه با شیاطین بیرون و درون می‌روند.

ویژگی اساس کونگ فو در مقایسه با دیگر رشته‌های ورزشی چیست؟

دیگر رشته‌های رزمی‌اصولا ضرباتی کنترلی دارند ولی در کونگ فو ضربات غیرکنترلی، دورانی و موج دار و یا دارای چرخش خاصی در بدن است که هم فیزیکی و هم متافیزیکی می‌باشد.

در مورد سبک‌های معروف کونگ فو توضیح می‌دهید؟

 این ورزش دارای 12 سبک به نام‌های: پرتوآ، توآ، نیوکونگ فو، فول کونگ فو، فاتیینگ، فری کونگ فو، فول کنتاکت، کمپو، توتایما، هنجوتوآ و توآی سنتی است که مجوز توآی سنتی به دلایلی لغو شد.

تفاوت این سبک‌ها در چیست؟

بعضی تکنیک‌ها، فرم و خط‌ها.

جایگاه کونگ فوی استان را چگونه می‌بینید؟

علیرغم محرومیت استان و نبود کارخانه‌های صنعتی و اسپانسرهای اقتصادی، وضعیت خوب و قابل پیشرفتی دارد.

مشکل اساسی سر راه این رشته و شما چیست؟

اگر چه تمام باشگاه‌های کونگ فوپرتوآی استان، یک مدرسه استاد سازی هستند ولی ما مدرسه کونگ فو به طور مستقل نداریم، مشکل اساسی نداشتن اسپانسرهای مالی است، مسولین آن طور که باید و شاید این رشته را حمایت بنیادین نمی‌کنند و تنها برخی از اعضای هیات‌ها این رشته را حمایت می‌کنند.

موقعیت خود را مدیون چه کسانی هستید؟

 پدر و مادر عزیرم، استاد قربانعلی ، استاد سید سعید مهاجر، استاد ناصرنجات و استادم حشمت ا... شکری.

در حالی که هنوز عرق تمرین و کلاس به صورت شماست، هر چه به ذهنتان می‌رسد، بگویید.

عشق: وطن پرتوآ: ورزش ایرانیان همسر: محبت، عشق مسعود کریم آبادی: برادر ایدز و اعتیاد: مرگ تدریجی گل: عمر کوتاه آب سرد کن خراب باشگاه هلال احمر: عدم توجه مسولین

و حرف آخر ؟

به خانواده‌های استان سرسبز گلستان توصیه می‌کنم فرزندان خود را برای پرورش روح و جسم با این سبک و روش رزمی‌آشنا کنند زیرا کونگ فو ورزشی است که از بالاترین تکنیک‌ها برخوردار است.


نوع مطلب :
برچسب ها :
          
یکشنبه 28 اسفند 1390

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی